Головкiвка. Чигирнщина. Холодный яр. Джерело Живун.
Головкі́вка — село Чигиринського району Черкаської області на Україні. Село Головківка знаходиться в Чигиринському районі Черкаської області і її минуле і сучасне тісно пов’язані з Черкасами і Чигирином. Село розташоване за 43 км від районного центру — міста Чигирин і за 40.7 км від обласного центру мiста Черкаси. Залізнична станція Фундукліївка; на території урочища Холодний Яр знаходиться за 25 км.
За даними останнього перепису в селі проживало 807 осіб жіночої статі та 579— чоловічої. На те риторії села мешкають 213 дітей до 15 років, 151 особа віком від 16 до 29 років. А от жінок віком від 30 до 54 років мешкає 195, чоловіків праце здатного віку—223 осо би. Жінок пенсійно го віку у селі 425 проти 179 чо ловіків. В селі налічується 1029 дворів, з одного краю в інший воно простяглось на 6 км. Землі населеного пункту займають 664,8 га, під сільськогосподар ським використанням - 3225,8 га, в користуванні громадян— 452,5 га. Сільській раді підпо-рядковане село Скелівка, де мешкає 1 житель.
село Головкiвка – серце Холодного яру
село Головкивка Чигиринского района в Черкасской области
Село Головкiвка розмiщене на межi Приднiпровсько височини та Приднiпровсько низовини, на горбистiй рiвнинi порiзанiй ярами i балками на околицi Холодного Яру.
Головківка стоїть на пагорбі. Від неї спускається на декілька кілометрів розлога долина, з трьох боків оточена височинами, вкритими лісом. На північ, в кінці долини, село Медведівка. Від неї ліворуч, попід гори, іде смугою й ховається у лісі і в ярах село Мельники. На хвилястих полях багато високих могил.
Неподалік села знаходиться Отаманський парк — заповідне урочище із системою ставків та алей, де розташоване цілюще мiнеральне джерело «Живун». Джерело Живун є гордістю Головківки,лікувальні властивості якого були відомі ще до 1 століття до н.е. Козаки і гайдамаки теж віддавали шану цій воді, лікуючи нею рани. Вода у джерелі ніколи не замерзає, має майже 30 цілющих мікроелементів.
У селі є кілька ставків, які утворені з річечки, що пересікала колись село. Належать вони до басейну Тясмину.
За легендою, записаною в селі Головківка, Святий апостол Андрій Первозванний та його учні, проходили повз Холодний Яр спекотного літа. Коли їм захотілося пити, то апостол вдарив своїм посохом об землю і з того місця потекла прохолодна вода. Так і утворилось джерело "Живун".
Село розташоване в оточені стародавніх святих обителей: Свято-Троїцького Мотронинського монастиря, Чубіївського монастиря в ім'я Преподобного Онуфрія Великого, Медведівського храму та храмів Чигирина і Суботова.
В самому ж селі діє церква в ім'я Івана Богослова та 2 каплички: в ім'я Святителя Миколая Чудотворця та Святої великомучениці Параскеви.
Головківка знаходиться у зоні лісостепу. Степи розорані. На півночі до села близько підходить лісовий масив Отаманський парк, де переважають широколистяні породи дерев.
У Головківці розташоване сільськогосподарське підприємство “Іскра”. За 3,3 км на південний захід від Головківки у верхів’ях невеликої безіменної балки на південно-західній околиці села Склівки (Скельок) знаходиться Головківське родовище граніту. Вперше воно було розвідане у 1976 році Південно-Українською геологорозвідувальною експедицією. Згодом з’явився кар’єр. В Головківському родовищі видобувають свіжі і частково вивітрені середньозернисті біотитові граніти з порфіровидними виділеннями мікрокліна. Промислові запаси родовища до глибини
120 метрів складають 1620 тисяч м2, а геологічні запаси – 2393,5 тисяч м2. Головківські граніти використовують для виробництва щебеню та бутового каменю.
Погода в Головкiвцi Чигиринський район
Скачать книгу Борис Кузик Василь Бiлошапка "Головкiвка - серце Холодного яру"
Всеукраїньський пам'ятник природи Холодний яр
Сферична фото панорама Дуб Максима Залiзняка
Сферична фото панорама Свято-Троицкий Мотронинский женский монастырь
|